AktualnościArctic Rally 2015 - powtórka sprzed 4 latMichał Sołowow i Maciek Baran (Ford Fiesta R5) zajęli 8 miejsce w klasyfikacji generalnej. 50. Arctic Lapland Rally w Finlandii. Podobnie jak w 2011 roku, kielecko-krakowski duet okazał się najlepszą zagraniczną załogą w zimowym klasyku rozgrywanym na kole podbiegunowym.

Załoga Synthos Cersanit Rally Team wystartowała w Rovaniemi po raz ósmy. Cztery lata temu wywalczyli 6 pozycję. Zawody wygrał Fin Juha Salo (Mitsubishi Lancer Evo 9). Rajd Arktyczny słynie z niezwykle widowiskowych i bardzo szybkich odcinków specjalnych, rozgrywanych w arktycznych warunkach. W 50-tej, jubileuszowej edycji wystartowało ponad 150 załóg. Od kilku lat plejadę najlepszych kierowców ze Skandynawii i Finlandii,  uzupełniają zawodnicy Formuły 1 m.in: Mika Häkkinen, czy Kimi Räikkönen. W tym roku gościem specjalnym był Heikki Kovalainen zwycięzca Grand Prix Węgier z 2008 roku, były kierowca McLarena i Lotusa.
 

- Ekstremalne zimowe warunki oraz przepiękne, wymagające trasy. Temperatura dochodziła do minus 25 stopni. Wystartowaliśmy Fordem Fiesta R5, przygotowanym przez Akademię C-Rally. To bardzo dobry samochód, niewiele różniący się od Fiesty WRC. Niskie temperatury i wysoka wilgotność były dla „R5-tki” prawdziwym testem. Pierwszego dnia, na OS 3 spadł nam przewód od turbiny. Dlatego przez połowę 40-kilometrowego odcinka naszej Fieście brakowało mocy.  Sporym utrudnieniem była również słaba widoczność – głównie z powodu mgieł i śniegowego pyłu wzniecanego przez kolegów jadących przed nami. Startowaliśmy co minutę i przy braku wiatru ten pył cały czas wisiał w powietrzu. Dlatego ważna była znajomość tras, bo większość odcinków jechaliśmy tylko raz. Pod tym względem ten rajd dodatkowo stanowił prawdziwe sportowe wyzwanie. Jesteśmy zadowoleni, bo był doskonały trening przed Rajdem Szwecji. Dziękuję C-Rally za fantastyczną pracę w tych trudnych warunkach – powiedział Michał Sołowow.
 
Za niecałe trzy tygodnie załoga Synthos Cersanit Rally Team wystartuje w Rajdzie Szwecji – drugiej rundzie rajdowych Mistrzostw Świata.
 
50. ARCTIC LAPLAND RALLY  - wyniki końcowe
1. Juha Salo/Marko Salminen (FIN) Mitsubishi Lancer Evo IX 2:28.46,2
2. Joni Nikko/Henri Arpiainen (FIN) Mitsubishi Lancer Evo IX +2.43,0 (1. SM2)
3. Jussi Vainionpää/Mika Juntunen (FIN) Mitsubishi Lancer Evo IX +2.58,9
4. Teemu Asunmaa/Jonne Halttunen (FIN) Subaru Impreza WRX STI R4 +3.13,4 (2. SM2)
5. Kristian Kiviniemi/Matti Kangas (FIN) Mitsubishi Lancer Evo X +3.18,5 (3. SM2)
6. Heikki Kovalainen/Jani Pirttinen (FIN) Ford Fiesta R5 +3.53,0
7. Kimmo Kurkela/Markku Tuohino (FIN) Ford Fiesta S2000 +4.32,1
8. Michał Sołowow/Maciek Baran (PL) Ford Fiesta R5 +7.03,0
9. Markku Viitanen/Mika Alalahti (FIN) Mitsubishi Lancer Evo VIII +9.08,9
10. Jarkko Hosike/Mikko Kaikkonen (FIN) Mitsubishi Lancer Evo IX +10.08,3
43. Adam Kaszyński/Przemysław Bosek (PL) Subaru Impreza WRX STI +50.06,1 (10. SM2)

Podziel się    2019 © Wszelkie prawa zastrzeżone. Cersanit Rally Team